تبلیغات
 جدیدترین استخدامی های نفت-گاز-پتروشیمی - رای قاطع مجلس به رستم قاسمی
جدیدترین مطالب

رای قاطع مجلس به رستم قاسمی

قاسمی در جلسه علنی چهارشنبه مجلس موفق به كسب 216 رای موافق از مجموع 246 نماینده حاضر در صحن علنی شد.
بر اساس این گزارش،‌ به ترتیب22 و 7 نماینده مجلس نیز رای مخالف و ممتنع خود به وزارت قاسمی را به گلدان ها ریختند.
به اعتقاد كارشناسان و صاحب نظران، رای اعتماد قاطع نمایندگان مجلس به قاسمی، پیام صریح و قاطع مجلس شورای اسلامی در مخالفت با سیاستهای سلطه طلبانه آمریكا است كه پیش از این نام قاسمی را در اقدامی یكجانبه در لیست تحریم‌های خود قید كرده است.


'محمود احمدی نژاد' رییس جمهوری پنجم مرداد ماه در نامه ای به علی لاریجانی رییس مجلس 'رستم قاسمی'، 'عبدالرضا شیخ الاسلامی'، 'محمد عباسی' و 'مهدی غضنفری' را به منظور تصدی مسوولیت چهار وزارتخانه نفت، تعاون، كار و رفاه اجتماعی، ورزش و جوانان، صنعت، معدن و تجارت برای اخذ رای اعتماد معرفی كرد كه قاسمی، سومین وزیر پیشنهادی بود كه برنامه ها و صلاحیت وی در مجلس مورد بررسی قرار گرفت.
'علی لاریجانی' رییس مجلس و نماینده مردم قم و 'حشمت‌الله فلاحت پیشه' نماینده اسلام آباد غرب در موافقت و 'علی مطهری' نماینده تهران در مخالفت با وزارت قاسمی در جلسه علنی امروز مجلس سخن گفتند.
'علی اكبر اولیا' نماینده یزد و صدوق كه قرار بود به عنوان مخالف صحبت كند ، برغم حضور در محل سخنران اعلام كرد كه قصد ندارد به عنوان مخالف صحبتی كند و تنها چند توصیه به همكاران خود كرد.

**سوابق وزیر نفت
رستم قاسمی فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران است و نماینده دوره های سوم و پنجم مجلس شورای اسلامی بوده است.
وی 22 سال سابقه اجرایی در امور عمرانی و صنایع، هشت سال حضور در دفاع مقدس در مسوولیتهای فرماندهی و مهندسی و پشتیبانی جنگ را در كارنامه كاری خود دارد.
قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) تحت فرماندهی قاسمی پروژه های ملی و بزرگی را در بخش های مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، راه و راه آهن، بندرسازی، فولاد و ...) اجرا كرده است.
خط انتقال گاز (خط هفتم گاز) از عسلویه به ایرانشهر (خط لوله صلح)، توسعه مراحل 15ـ16 پارس جنوبی، خط انتقال گاز از اهواز به ایلام (خط 6)، طرح الفین پنجم عسلویه ( به ظرفیت 500 هزار تن)، اتیلن مركزی در استان فارس (در حال اجرا) و خط لوله انتقال فرآورده های نفتی از آبادان به ری و چذابه به ری از جمله این طرح ها است.
انجام پروژه های بالادستی نفت، مهندسی و حفاری شامل لرزه نگاری چنگوله، سوسنگرد، خشت و ...، پروژه های انبارهای نفت در نكا، خارك و بسیاری از شهرهای كشور، پروژه های مهم از جمله راه، سد، راه آهن و ..، نوسازی سكوها و تاسیسات نفتی در جزایر سیری، خارك و ..، بندر بزرگ پتروشیمی، بندر نفتی عسلویه و بندر نفتی در ماهشهر، خارك و و دهها پروژه بزرگ دیگر از جمله فعالیت های انجام شده ازسوی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در دوره فرماندهی قاسمی است.
احداث تونل 40 كیلومتری تهران - كرج ( در دست اجرا)، انجام پروژه دو طبقه كردن اتوبان شهید صدر، احداث سد گتوند و احداث خطوط انتقال آب غرب به مركز كشور از دیگر پروژه های دردست اجرا یا تكمیل شده از سوی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در دوره مدیریت قاسمی به شمار می رود.
وی كه افتخار جانبازی جنگ تحمیلی را دارد ، عضویت در هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و تهران، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شركت مهندسی نیروی نفت سپانیر( مجری پروژه های متعدد درحوزه های نفت، گاز و پتروشیمی)،رئیس هیات مدیره شركت صنعتی دریایی ایران (صدرا)، رییس هیات مدیره شركت كشتی سازی خلیج فارس (ایزوایكو) (مجری ساخت كشتی های تجاری و نفتكش)، فرمانده قرارگاه سازندگی نوح (ع) (مجری پروژه های بزرگ دریایی) را در كارنامه كاری خود ثبت كرده است.
فرمانده مهندسی قرارگاه دریایی عملیاتی خاتم الانبیا (ص)، فرمانده مهندسی نیروی دریایی سپاه، دبیر شورای عالی صنایع دریایی كشور، طراح ایده واگذاری طراحی و مهندسی پروژه های فازهای پارس جنوبی به شركت های مشاور داخلی و بومی سازی حداكثری تجهیزات صنعت نفت از دیگر سوابق اجرایی وزیر پیشنهادی نفت است.
براساس گزارش منتشره در پایگاه خبری خانه ملت، وزیر پیشنهادی نفت جمع‌آوری گازهای همراه در مناطق نفتخیز جنوب كشور، همچون میدان‌های نفتی در خوزستان و همچنین در منطقه عملیاتی جزیره خارك را از جمله اولویت‌های اصلی برنامه كاری خود در وزارت نفت عنوان كرده است.
توسعه میدان‌های مشترك نفت و گاز به ویژه میدان گازی پارس جنوبی در آب‌های خلیج فارس و همچنین توسعه صادرات گاز به كشورهای منطقه و اروپا، از دیگر برنامه‌های اصلی اعلام شده قاسمی در وزارت نفت است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص)، توجه به دیپلماسی انرژی را یكی از مسایل حساس در مدیریت وزارت نفت می داند و بر تقویت سیاست‌گذاری‌های حوزه انرژی در عرصه داخلی و بین‌المللی تاكید دارد.
قاسمی در حالی سكاندار وزارت نفت شد كه تدوین دیپلماسی جامع انرژی به كمك وزارت امور خارجه و توسعه روابط و برقراری تعامل میان صنعت نفت ایران با كشورهای مختلف دنیا از جمله برنامه‌های اصلی وی اعلام شده بود.تاریخ : پنجشنبه 13 مرداد 1390 | 04:46 ب.ظ | نویسنده : petroman | نظرات

  • paper | بلاگ اسکای | ایران موزه